Kód: 143

VČELÍ JED

Neohodnoceno
699 Kč
Skladem

Včelí jed (odborně označován jako apitoxin neboli apisin) patří do skupiny jedů živočišného původu produkovaného včelou medonosnou. Včela používá jed k sebeobraně proti predátorům, ochraně zásob a včelstva jako celku. 

K účinkům včelího jedu řadíme účinky baktericidní, hemolytické, hemorhagické, místně znecitlivující, protizánětlivé a účinky snižující krevní tlak (Handl, 1991). Mezi nejčastější formy aplikace včelího jedu patři: aplikace přirozeného žihadla, inhalace, tablety, elektroforéza, ultrazvuk nebo mast.

Terapie včelím jedem spočívá ve vyprovokování a spuštění obranných a regeneračních vlastností organismu v místě aplikace včelího jedu. To znamená, že použitím včelího jedu donutíme organismus ke zvýšení vlastní obranyschopnosti a to především v místě aplikace. Zdravotní potíže, při kterých může být včelí jed indikován, jsou například revmatické onemocnění svalů, revmatické onemocnění kloubů, ischias, zánět kloubů, otoky při podvrtnutí kotníku bérce, zranění šlach, vysoký krevní tlak a choroby s ním spojené, krevní sraženiny, kornatění tepen, pokles hladiny cholesterolu v krvi, astma, bolesti v krku, záněty horních cest dýchacích, kožní onemocnění, špatně se hojící rány, epilepsie, psychické nemoci, záněty nervů, neuralgické bolesti, Gravesova ( Basedowova) choroba – choroba shyperfunkcí štítné žlázy, zánět oční duhovky, rohovky a spojivky, jed podporuje tvorbu chrupavčité tkáně.

V současnosti se zkoumají možné účinky včelího jedu při léčbě AIDS (Šindelář, 1991; Krell, 1996; Richter, 1999; Přidal, 2005; Hajdušková, 2006).